Jak zdemontować listwy przypodłogowe?

Postanowiłaś(eś) – czas na remont! Planujesz wymianę listew przypodłogowych? Twoje listwy przypodłogowe są tak zniszczone, że chcesz zacząć od ich wymiany, ale nie masz pojęcia, jak właściwie powinien wyglądać prawidłowy demontaż? Czytaj dalej – zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne!

jak zdemontować listwy przypodłogowe

Jak zdjąć listwy przypodłogowe samodzielnie?

Przede wszystkim, planując demontaż listew podłogowych musisz się odpowiednio przygotować. Załóż stare ubrania i zabezpiecz podłogę, tak żeby podczas wykonywanych prac nie zniszczyć jej powierzchni. Pamiętaj, że jeżeli pod listwami znajdują się jakiekolwiek przewody, kable itp. usunięcie listew powinnaś/powinieneś zlecić specjalistom, którzy będą wiedzieli, jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Czas na konkrety: jak zdemontować listwy przypodłogowe? Sposób demontażu jest ściśle uzależniony od tego, jaka technika była używana do ich zamontowania. Najczęściej jednak listwy są przyklejane, dlatego postaramy się wyjaśnić Ci, jak szybko odkleić listwy przypodłogowe, żeby nie uszkodzić ściany. Po pierwsze: nie spiesz się! Uzbrój się w cierpliwość. Klej, którego używa się do przyklejania listew jest dość mocny, dlatego cały proces demontażu może potrwać. Oczywiście, sytuacja jest ułatwiona, jeśli listew nie zamierzasz wykorzystywać ponownie i w związku z tym nie obawiasz się o ich zniszczenie. W przeciwnym wypadku, proces usuwania listew przypodłogowych musi być przeprowadzany bardzo ostrożnie.

Do demontażu przyklejonych listew będzie Ci potrzebne dłutko. W miarę możliwości postaraj się, żeby dłuto miało bardzo cienką końcówkę, umożliwiającą „wejście” pomiędzy ścianę a listwę. Dłutem musisz spróbować podważyć listwę od strony ściany – zrób to w kilku punktach na długości pojedynczej listwy. Dzięki temu zabiegowi listwa powinna odejść od ściany, ale jeszcze raz przypominamy – zachowaj ostrożność i dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie zapominaj, że zbyt intensywny demontaż może doprowadzić do niepotrzebnego zniszczenia powierzchni ściany. Oczywiście, część zniszczeń da się ponownie zatuszować nową listwą przypodłogową, ale zdecydowanie lepiej ograniczać ewentualne szkody.

Demontaż listew przypodłogowych: jak jest cena tej usługi?

Nie masz pojęcia, jak usunąć listwy przypodłogowe lub nie chcesz robić tego samodzielnie? Na szczęście nie musisz! Wiele firm świadczących usługi remontowe zajmuje się realizowaniem podobnych prac. Cena usługi jest uzależniona, między innymi, od miejsca jej wykonywania, listy innych zleconych firmie prac (jeżeli zlecenie jest duże, wiele firm jest bardziej otwartych na ewentualne negocjacje cenowe) czy ilości listew przeznaczonych do zdemontowania, ale generalnie musisz się przygotować na wydatek około 3 – 6 złotych za metr bieżący. Demontaż jest bardzo tani, dlatego miej na względzie to, że nie każda firma zgodzi się na wykonanie podobnej usługi, jeśli w grę będzie wchodziło wyłącznie usunięcie listew z jednego małego pokoju, co oznaczałoby zarobek w granicach kilkudziesięciu złotych.

REASUMUJĄC: jak zdjąć listwy podłogowe? Sposób demontowania listew przypodłogowych jest ściśle uzależniony od tego, w jaki sposób zostały one zamontowane. Właśnie dlatego, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, sprawdź, jaka metoda montażowa została użyta w przypadku listew wytypowanych do usunięcia i ustal optymalny plan działania.