Jak odnowić boazerię?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że boazeria to relikt przeszłości. Deski montowane najczęściej w mieszkaniach bloków z wielkiej płyty swoje lata świetności przeżywały 20-40 lat temu. Wówczas to okazało się, że zamiast kosztownych remontów, gładzenia nierównych ścian i kolejnego malowania można po prostu położyć boazerię. Było to i ładne, i tanie. Dawało wrażenie bliskości z naturą, co w bloku z tak zwanej wielkiej płyty było dla wielu na wagę złota. Oczywiście montowano różne rodzaje boazerii, ale przeważała klasyka – drewniane deski montowane w przedpokoju, kuchni, czy nawet salonie. Dopiero później do Polski dotarła tak zwana boazeria angielska, ale jest to zupełnie inny rodzaj dekoracji. Byli tacy, którzy próbowali wykonać boazerię samemu – heblowali deski, malowali je, lakierowali, a następnie nieudolnie mocowali do ścian. Fachowcy potrafili to jednak zrobić porządnie. Wystarczało na kilka lat. Po ich upływie wygląd boazerii zaczął odstawać od początkowej świeżości i wrażenia obcowania z naturą. Pojawiały się pewnie pierwsze pomysły o odnawianiu boazerii.

jak odnowić boazerię

Dobry efekt zastępowało rozczarowanie, niechlujnie odstające deski i ogólny bałagan na ścianie. Nieimpregnowane deski szybko żółkły i można było zapomnieć o początkowym zachwycie. Wówczas także często decydowano się na usunięcie boazerii. Wiązało się to jednak ze sporymi nakładami, bo ściany pod deskami po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach mogły być już po prostu w kiepskim stanie. Dodatkowo okazywało się, że podłoga nie sięga do ścian, a stare framugi bez boazerii wymagają wykończenia. Sporo boazerii w polskich mieszkaniach jednak zostało, ciągle można je spotkać w przedpokojach, pokojach i na poddaszach. Raczej unikano montowania boazerii w łazienkach, choć dobrze zaimpregnowane drewno powinno wytrzymać długotrwały wpływ wilgoci. Nie ukrywajmy, po tylu latach ząb czasu z pewnością zostawił na boazerii swój ślad. Istnieje jednak co najmniej kilka sposobów, które pozwolą odzyskać jej dawny blask, a nawet zmienić wygląd pomieszczenia zupełnie nie do poznania! Jak odnowić boazerię w przedpokoju? Sprawdź i zastosuj nasze rady, a będziesz zaskoczony efektem!

Jak odnowić starą boazerię?

Są sposoby, by sprawić, że nasza boazeria zachwyci nie tylko samych mieszkańców, ale także naszych gości. Już delikatne odnowienie boazerii pozwoli osiągnąć efekt świeżości, co przy wysłużonych, kilkunastoletnich deskach może mieć niebagatelne znaczenie. Pomieszczenie zyska zupełnie nowy wygląd, a odnowę boazerii możemy wykonać w całości sami. Tym większa oczywiście satysfakcja z osiągniętego efektu. Jak odnowić boazerię? Zebraliśmy wszystko w kilku punktach.

  1. Pomyśl nad oczekiwanym efektem

To ważna część całej strategii. Warto zastanowić się nad tym co chcemy osiągnąć. Chodzi nam o absolutne przemodelowanie wyglądu całego pomieszczenia, czy chcemy jedynie odświeżyć deski? Malujemy je na nowy kolor, czy zostawiamy ten naturalny? Odnowa boazerii może być zarówno wielkim przedsięwzięciem, jak i subtelną zabawą, którą rozkładamy na swój czas wolny.

2. Przejrzyj stan desek

Kolejnym etapem renowacji boazerii powinien być gruntowny przegląd całej konstrukcji. Warto sprawdzić jaki jest stan techniczny desek, czy są miejsca ubytków, czy deski w którymś miejscu odstają. Na tym etapie zapadają decyzje czy deski wymagają zdjęcia, czy odnawianie boazerii może się odbyć bez ingerencji w samą konstrukcję.

3. Zrób listę zakupów

Zróbmy też listę potrzebnych rzeczy. Jeśli są mechaniczne uszkodzenia, przyda się gładź do drewna. Jeśli planujemy jedynie odświeżenie, powinniśmy zaopatrzyć się w papier ścierny i impregnat do użytku wewnętrznego. Dużym ułatwieniem będzie posiadanie nawet najtańszej szlifierki. Jak odnowić boazerię bez szlifowania? Oczywiście można, ale efekt może nie być oszałamiający. W zależności od decyzji o oczekiwanym efekcie, musimy zadbać o bejcę lub akrylową farbę. Powinna ona być gęsta, by dobrze ukryć ewentualne ubytki. Do odnawiania boazerii często stosuje się także farbę kredową. Jest ona droższa, ale za to bardzo wydajna i może usprawnić naszą pracę.

4. Oczyść boazerię

Niezależnie od wybranej techniki i oczekiwanego efektu, każdą operację na boazerii musimy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej powierzchni. Przydaje się do tego wymieniona wcześniej szlifierka. Boazeria ma jednak to do siebie, że posiada wiele zagłębień i łączeń, w które nawet najmniejsze urządzenie raczej się nie zmieści. Stąd też powinniśmy posiadać arkusze papieru ściernego, którymi ręcznie zedrzemy pozostałości farby i lakieru. Warto dokładnie spiłować ubytki w strukturze – to pozwoli na zamaskowanie wszystkiego odpowiednią gładzią. Odnawianie boazerii bez szlifowania ma sens jedynie wtedy, kiedy stan desek jest wystarczająco dobry, by po odkurzeniu i ewentualnym nałożeniu gruntu farba odpowiednio związała się z podłożem.

5. Dokładnie zaaplikuj wybrany preparat

Jeśli mamy pomysł na odnowienie boazerii, możemy zacząć działać. Decyzja o tym jak chcemy odnowić boazerię ma wielkie znaczenie! Jeślimamy plan i potrzebne produkty, a także dokładnie zdarliśmy z desek pozostałości starej farby i lakieru możemy zacząć malować! Warto użyć do tego pędzli z miękkim włosiem. Unikajmy wałków, bo ze względu na charakter całej konstrukcji nie będziemy w stanie dokładnie pokryć wszystkich zagłębień i rowków. Z reguły, by zupełnie zmienić kolor boazerii wystarczy całość pomalować dwukrotnie. Czasem zdarza się, że potrzebna jest jeszcze trzecia warstwa. Coraz popularniejsze jest odnowienie boazerii w stylu skandynawskim. To sposób bielenia i uwypuklania usłojenia desek. Używamy do tego białej bejcy, której już jedna warstwa może nadać całemu pomieszczeniu wyjątkowego, świeżego wyglądu.

6. Pomalowałeś? Teraz zabezpiecz!

Po nałożeniu na deski farby, renowację boazerii warto zakończyć odpowiednią impregnacją. Zwróć uwagę, czy wybrany preparat został stworzony do użytku wewnętrznego. Chodzi o to, by nie był szkodliwy dla zdrowia i nie wydzielał zbyt intensywnego, chemicznego zapachu. To bardzo ważny punkt. Nałożenie niewłaściwego środka może sprawić, że cały nasz trud związany z renowacją starej boazerii już za kilka lat pójdzie na marne. Co więcej, niektórzy producenci zalecają nałożenie dwóch warstw impregnatu.

7. Ciesz się nowym wyglądem

Odnowienie boazerii w przedpokoju, kuchni, czy każdym innym pomieszczeniu nada mu zupełnie nowego wyglądu. Przestrzeń odzyska dawny blask lub zachwyci zupełnie nowym stylem. Nie warto zwlekać z podjęciem działań!

Jak odnowić boazerię drewnianą?

Generalnie większość boazerii w polskich domach wykonana jest z drewna lub sklejki, która charakteryzuje się podobnymi właściwościami. Odnawianie boazerii drewnianej co do zasady jest więc najpopularniejszą formą pracy nad wyglądem tego typu wykończenia wnętrza. Drewno ma swoją charakterystykę. Jego regularna konserwacja pozwala zachować dobrą kondycję desek na wiele lat. To bardzo ważne, bo dzięki temu, gdy zdecydujemy na przykład o przemalowaniu boazerii na inny kolor, nie będziemy musieli martwić się o stan desek. Drewno wymaga opieki. Gdy mu ją damy – odwdzięczy się zachwycającym wyglądem.

Jak odświeżyć boazerię?

Może zdarzyć się tak, że nie chcemy przeprowadzać w całym mieszkaniu kapitalnego remontu. Oceniamy, że deski boazeryjne nie wymagają korekty struktury, ani zmiany koloru. Wówczas może się okazać, że nawet niewielkie działania pielęgnacyjne mogą przywrócić boazerii jej dawny blask. Jak odnowić boazerię w przedpokoju, jeśli nie chcemy, by inni domownicy musieli się wyprowadzić na tydzień? Nie unikniemy dokładnego oczyszczenia i odpylenia powierzchni. Nawet jeśli chcemy jedynie odświeżyć deski, ten etap nie może zostać pominięty. Jednoetapowa odnowa boazerii polega na rozprowadzeniu po całej powierzchni lakieru lub bejcy. Drugi wariant oznacza tak naprawdę olejowanie boazerii. Nie zmieni to naturalnego koloru, a uwydatni charakter całości i sprawi, że słoje będą bardziej widoczne, a konstrukcja nabierze zdrowego, świeżego wyglądu. Nawet jedna warstwa takiej bezbarwnej bejcy znacząco poprawi stan desek. Nic też nie zastąpi odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Użyć możemy tego, czym czyścilibyśmy listwy przypodłogowe.

Zastosowanie powyższych zasad pozwoli cieszyć się nowym wyglądem pomieszczenia niewielkim nakładem sił i środków. Boazeria po takich zabiegach nie będzie się już kojarzyć z mieszkaniami w starym, prl-owskim stylu. W zamian zaoferuje nam niezwykły, skandynawski charakter, co rzeczywiście pozwoli poczuć się w niezwykłej bliskości z naturą. Zastanawiacie się jak odnowić boazerię? Skorzystajcie z naszego poradnika!