FORUM Parkiet.pl

  • podziel się doświadczeniami
  • uzyskaj cenne rady
  • znajdź opinie o produktach
Podłogi z drewna, panele podłogowe, czy listwy przypodłogowe często są przedmiotem reklamacji podczas budowy domu lub remontu mieszkania. Powodów do reklamacji jest bardzo wiele, od złego doboru materiału, przez nieodpowiednie przygotowanie pomieszczenia, zbyt dużą wilgotność, nierówne podłoże po ewidentne błędy wykonawcze. Tutaj postaramy się udzielić obiektywnej opinii oraz doradzić co robić dalej.
#1617
Witajcie!

Zbliża się sezon grzewczy, a więc pojawią się kolejne problemy z drewnem na podłodze. Wysoka temperatura powietrza w domu, niższa wilgotność w pomieszczeniach i pomiędzy deskami pojawiają się szczeliny. Szczególnie jest to widoczne przy deskach z litego drewna.

Chcąc uniknąć problemów z podłogą i nasiąkaniem drewna przez powstałe szczeliny szukam pomocy i sprawdzonego rozwiązania. Pojawią szczeliny, wejdzie tam woda jak to w okresie zimowym bywa (śnieg spod butów) i będzie problem. Deski zaczną się odkształcać.
Zainwestowałem w podłogę sporo pieniędzy i nie chciałbym jej za rok czy dwa ponownie wymieniać. Czy da się temu zapobiec?
#1687
Jeżeli chcesz uniknąć szczelin pomiędzy deskami musisz utrzymywać odpowiedni klimat w pomieszczeniach: wilgotność względna powietrza 45-65%, temperaturę powietrza ok. 19-23 st. C. Są to optymalne warunki, które w okresie zimowym można osiągnąć za pomocą nawilżaczy (dotyczy to wilgotności powietrza). Ponadto podłoga drewniana nie może być narażona na działanie wody czy śniegu. Buty przed wejściem na powierzchnie drewniane należy dokładnie oczyścić i osuszyć. Dobrze zabezpieczony parkiet przy użyciu lakierów lub olejów i użytkowany we właściwych warunkach nie będzie generował żadnych problemów.
#1729
Małgorzata_parkiety pisze:Jeżeli chcesz uniknąć szczelin pomiędzy deskami musisz utrzymywać odpowiedni klimat w pomieszczeniach: wilgotność względna powietrza 45-65%, temperaturę powietrza ok. 19-23 st. C. Są to optymalne warunki, które w okresie zimowym można osiągnąć za pomocą nawilżaczy (dotyczy to wilgotności powietrza). Ponadto podłoga drewniana nie może być narażona na działanie wody czy śniegu. Buty przed wejściem na powierzchnie drewniane należy dokładnie oczyścić i osuszyć. Dobrze zabezpieczony parkiet przy użyciu lakierów lub olejów i użytkowany we właściwych warunkach nie będzie generował żadnych problemów.


W sieci kiedyś widziałem sposób na zabezpieczenie szczelin pomiędzy klepkami, ale nie pamiętam jak to się nazywa. Wyglądało to jak by na szczeliny naklejone były gumowe paski, czy coś w tym stylu. Czy orientujesz się jak to się nazywa oraz czy takie rozwiązanie daje radę?
#1733
Wypełnienie pomiędzy deszczułkami, o którym myślisz, to specjalny sposób montażu parkietów stworzony, aby można było stosować drewno w miejscach o dużym zawilgoceniu lub wszędzie tam, gdzie gwałtownie i często zmieniające się warunki mogą spowodować deformację podłogi. System taki stosuje się na powierzchniach częściowo otwartych - jachtach, statkach oraz w pomieszczeniach wilgotnych - łazienkach, saunach, basenach, itp. System ten w parkieciarstwie jest znany pod nazwą "trading" i polega on na ułożeniu desek z odstępem takim jak fuga pomiędzy płytkami. Szczeliny te wypełnia się elastyczną masą poliuretanową, która po utwardzeniu jest bardzo elastyczna i odporna na wilgoć, wodę, wodę morską i detergenty. Taka konstrukcja podłogi znacznie ogranicza lub nawet wyklucza możliwość deformacji parkietu.
#2670
Takie szczeliny nie będą wymagały zrywania, wystarczy wypełnić je maleńkimi deszczułkami albo jakąś taką papką. Doświadczony parkieciarz zrobi to tak, że nic nie będzie widać.
#2842
A co zrobić w sytuacji, kiedy mamy sporą różnicę temperatur i wilgotności, nawet w obrębie jednego pomieszczenia? No w całym pomieszczeniu gorąco, ale ciągnie zimnem od okna? U mnie w takich miejscach podłoga wygląda fatalnie :/
#2957
Ewelia pisze:A co zrobić w sytuacji, kiedy mamy sporą różnicę temperatur i wilgotności, nawet w obrębie jednego pomieszczenia? No w całym pomieszczeniu gorąco, ale ciągnie zimnem od okna? U mnie w takich miejscach podłoga wygląda fatalnie :/Co to znaczy, że wygląda fatalnie? To znaczy co się z nią dzieje?
#2963
Porozchodziły się od wilgoci i są straszne szpary. I to od razu widać przyczynę, bo od środka pomieszczenia ok, a im bliżej okna tym większe szpary między klepkami.
By Umer
#3055
Ewelia pisze:Porozchodziły się od wilgoci i są straszne szpary. I to od razu widać przyczynę, bo od środka pomieszczenia ok, a im bliżej okna tym większe szpary między klepkami.


Jak są takie wielkie szpary, to chyba trzeba by było wymienić klepki w miejscu uszkodzeń, wycyklinować i polakierować całość od nowa. Warto by zbadać jakość wentylacji, może z tego powodu masz takie kłopoty z temperaturą i wilgocią.
System orynnowania

Zastanawiam sie nad najlepszym typem systemu orynn[…]

Materac zamiast łóżka

Nie ma opcji by się wyspać dobrze na samym materac[…]

Wnętrza w stylu angielskim

Jak dla mnie styl angielski to faktycznie jest ta […]

Jak dla mnie styl angielski to faktycznie jest ta […]

POSZUKUJEMY FACHOWCÓW DO WSPÓŁPRACY

Jeżeli jesteś parkieciarzem, montażystą lub stolarzem,
skontaktuj się z nami!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>