Ile kosztuje montaż listew przypodłogowych
Listwy przypodłogowe pełnią ważną funkcję w pomieszczeniu – w zgrabny sposób okalają podłogę i ścianę, dopełniając całość kompozycji. Co zrobić, jeżeli te dotychczasowe przestały się podobać lub wyszły z mody? Przy odrobinie starań, można szybko i łatwo je zastąpić oraz na nowo cieszyć się efektownym wykończeniem pomieszczenia. Szeroko dostępne są produkty mdf, pcv, lite drewniane oraz metalowe czy poliuretanowe. Montaż listew przypodłogowych nie powinien dla nikogo stanowić problemu, a stawki proponowane przez fachowców nie są w tym zakresie wygórowane. Wynoszą one kilkanaście złotych za metr bieżący.
Czas prac wykończeniowych
Rodzaj wybranej podłogi ma istotny wpływ na długość prac wykończeniowych. Praca z materiałami z drewna wymaga odpowiednich warunków, m.in. temperatury pomiędzy 10, a 25 stopni Celsjusza czy niedużej wilgotności w pomieszczeniach. Kładzenie, cyklinowanie i lakierowanie podłogi to zabiegi, przy których montaż listew przypodłogowych mdf jest błahostką. Nie wymaga on dużego doświadczenia w pracach stolarskich. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest docięcie listew zgodnie z długością poszczególnych ścian. Warto przy tym przykładać elementy do siebie, na bieżąco sprawdzając stopień ich dopasowania. Poleganie jedynie na wcześniejszych pomiarach może skutkować popełnieniem niezauważonego błędu. Osobom, które po raz pierwszy korzystają z piły ukosowej, zaleca się cięcie obok linii zaznaczonej przy pomocy ołówka. Pozostawienie pewnej „rezerwy” pozwoli na bardziej precyzyjne docięcie po przyłożeniu listwy do ściany. Takie cięcie na raty wydaje się być lepszym rozwiązaniem dla początkujących, niż podejmowanie ryzyka pozostania ze zbyt krótkimi listwami i sporą ilością nieprzydatnych ścinek.
Montaż listew przypodłogowych pcv bądź mdf wymaga wybrania odpowiedniego spoiwa. Dostępne kleje montażowe oraz pianki poliuretanowe pozwalają na solidne przytwierdzenie listwy do ściany. Warto jednak pozostawić wcześniej tę przestrzeń niemalowaną, gdyż niektóre z klejów wiązać będą listwę z farbą, a nie z tynkiem. Stosując klej rozpuszczalnikowy, po przyłożeniu listwy do ściany, należy ją natychmiast oderwać oraz pozwolić rozpuszczalnikowi wyparować. Będzie on na to potrzebował około 30 – 60 sekund. Po tym czasie pomocne może być dociśnięcie przyklejonej listwy jakimś ciężkim przedmiotem, który można w tym miejscu pozostawić. Zapewni to solidniejsze wiązanie oraz pozwoli zapobiec szybkiemu odklejeniu się listwy po krótkim czasie użytkowania.
W razie niepowodzeń lub niepewności co do ostatecznego sukcesu, warto skontaktować się z fachowcem, który wykona montaż listew przypodłogowych. Cena takiej usługi nie przekroczy kilkunastu złotych za metr bieżący.
Podłogi z litego drewna
Podłoga z litego drewna wymaga zastosowania eleganckich listew przypodłogowych. Na rynku dostępne są modele do przytwierdzenia za pomocą kleju, przykręcenia na kołkach montażowych lub nałożenia na specjalne zaczepy, również przykręcane na kołkach. Aby montaż zakończył się pomyślnie, niezbędne jest zadbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność pomieszczenia. Wykończenie listew przypodłogowych zakłada zaaplikowanie akrylu na górne łączenie ze ścianą. Nie poleca się jednak wykonywania tego zabiegu do 12 miesięcy od montażu, by uniknąć kondensacji wilgoci budowlanej, której pojawienie się nie należy do przyjemności.
Szczególną sytuację stanowi montaż listew przypodłogowych na krzywych ścianach. Przy prostych listwach, należy nałożyć klej „zygzakiem” zamiast w linii prostej. Bardziej wyszukane modele listew posiadają specjalne paski, które pozwalają regulować odległość od krzywej ściany, dzięki czemu listwy idealnie dopasowują się do niej. Inną nietypową sytuacją jest montaż przy drzwiach balkonowych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ mało wprawny fachowiec może spowodować, że drzwi zostaną zablokowane. Specjaliści radzą sobie z tym problemem poprzez odpowiednie cieniowanie listew. Potrafią oni również przygotować eleganckie zakończenia np. przy drzwiach lub przygotować w listwie ładne wycięcia na kontakty. Dopasowują także narożniki właściwe dla danego profilu, co wpływa korzystnie na wygląd całej struktury.
Montaż podłóg drewnianych
Odbywa się on z udziałem kleju lub bez niego. Część podłóg to tzw. podłogi pływające, w których klej nie jest wymagany. Niezbędne jest natomiast wyrównanie podłoża np. za pomocą masy samopoziomującej. Na równym podłożu kładzie się specjalną folię izolacyjną, którą należy wyprowadzić ponad linię listew przy ścianach. Układanie tego typu podłogi przez fachowca wiąże się z kosztem około 25 zł / m2. Montaż podłogi przyklejanej do podłoża kosztuje z kolei około 35 – 55 zł / m2. Po montażu i lakierowaniu podłogi oraz malowaniu ścian, przyszedł czas na montaż listew przypodłogowych. Specjaliści wykonują tego typu zlecenia w cenie maksymalnie kilkunastu złotych za metr bieżący. Jest to ważny szczegół, stanowiący zwieńczenie wszystkich prac mających na celu zgrabne i estetyczne urządzenie wnętrz.
Wykończenie drewna
Wszelkie elementy drewniane na podłogach lub w ich pobliżu powinny być starannie zaimpregnowane, a później pielęgnowane. Lakierowanie tego typu powierzchni pozwala uchronić drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływem środków chemicznych i działaniem promieni słonecznych. Codzienna eksploatacja, chodzenie w różnego rodzaju obuwiu czy okazjonalne nanoszenie piasku i innych brudów, to sytuacje które wpłyną negatywnie na trwałość drewna. Dzięki odpowiedniej powłoce lakierniczej, zostanie ono obronione przed tymi szkodliwymi czynnikami. Lakierowanie można także wykorzystać do celów estetycznych, dzięki szerokiej ofercie lakierów barwiących. Katalogi produktowe zawierają różne odcienie i akcenty kolorystyczne, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dobra powłoka chroniąca podłogę, wraz z eleganckimi listwami przypodłogowymi w znaczący sposób podniosą całokształt wrażeń podczas przebywania w pomieszczeniach.