Jak urządzić przedpokój z boazerią angielską?
Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. To prawda, dlatego coraz więcej osób przywiązuje wagę do aranżacji przedpokojów swoich mieszkań. Spełniają one rolę wizytówki, swoim wystrojem albo zapraszają gości albo sprawiają, że od pierwszej chwili czują się nieswojo. Kto miał kiedyś okazję odwiedzić tradycyjne angielskie mieszkanie, lub chociaż zobaczyć je w kadrze filmu, wie, że Brytyjczycy do perfekcji opanowali sztukę tworzenia przytulnych przedpokoi. Ciepłe, urokliwe, doskonale pasują do domu, w którym mieszkają dzieci. A tym, bez czego taki przedpokój nie może się obejść, jest boazeria angielska lakierowana na biało.
Masz dzieci i podłogę drewnianą? Sprawdź w naszym artykule, jak to połączyć!
Boazeria angielska w przedpokoju
Współczesne wersje boazerii angielskiej wykonane są z płyt pilśniowych średniej gęstości (500-1000 kg/m³), czyli popularnego MDF. To nie tylko rozwiązanie piękne, nadające mieszkaniu ciepła i rodzinnego klimatu, ale też bardzo praktyczne. Szczególnie, gdy po domu biega gromadka małych dzieci. Powodem jest pokrywający płyty półmatowy lakier, który chroni przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Wystarczy mokra szmatka, by usunąć z nich zanieczyszczenia.
Aranżacja przedpokoju w stylu angielskim
No dobrze, ale co poza boazerią? Tradycyjnie ponad linią płyt ścianę pokrywa się tapetą. Czasem ma ona jednolity, przytłumiony kolor (np. beżu, różu lub błękitu), innym razem zdobią ją geometryczne bryły lub kwieciste wzory. Na niej nie rzadko wiesza się niewielkie portrety przedstawiające członków rodziny lub obrazki oprawione w drewniane ramy. Ważną kwestią jest też jednolitość wykończenia. Framugi, listwy sufitowe, wysokie listwy przypodłogowe w stylu angielskim powinny tworzyć z boazerią jedność.
Jak utrzymać czystość mając zwierzę? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Boazeria angielska w nowoczesnym przedpokoju
Dotąd pisaliśmy o białej boazerii angielskiej jako wyjątkowym dodatku do rodzinnego domu. Można więc odnieść błędne wrażenie, że nie pasuje ona do bardziej nowoczesnych, niedużych mieszkań bądź kawalerek urządzonych w stylu minimalistycznym. Nic bardziej mylnego! Boazeria angielska bardzo dobrze współgra także z jasnymi, jednolitymi ścianami i surowym wystrojem przedpokoju. Sama zresztą nie jest specjalnie wymyślną formą dekoracji. Na ogół monochromatyczna, o skromnej, symetrycznej rzeźbie, a do tego stosunkowo cienka, więc nie zabierająca zbyt wiele przestrzeni.